Allah’tan Bir Hatırlatma, Bir Uyarı

 

Allah’tan Bir Hatırlatma, Bir Uyarı

 

Bismillâhirrahmânirrahim.

Yer dehşetle sarsıldıkça sarsıldığı, yeryüzü ağırlıklarını dışarıya çıkardığı ve insanın, buna ne oluyor dediği zaman. İşte o gün yer, rabbinin ona vahyetmesiyle kendi haberlerini anlatır.

Ahiret günü insanlar, işlerinin kendilerine gösterilmesi için bölük bölük dönerler, kim zerre kadar iyilik yapmışsa onu görür, kim de zerre kadar kötülük yapmışsa onu görür.

İnkâr eden kimselere denir ki, "ayetlerim size okunmuş, siz de büyüklenip suçlu bir millet olmuştunuz değil mi? doğrusu Allah’ın verdiği söz gerçektir, kıyamet saati şüphe götürmez" dendiği zaman, "kıyametin ne olduğunu bilmiyoruz, yalnız yoktur sanıyoruz; buna dair kesin bir bilgi elde etmiş değiliz?" derdiniz.

İşledikleri kötülükler kendilerine belli oldu ve onları alaya aldıkları şeyler kuşatıp mahvetti. Onlara denir ki, "bu güne kavuşacağınızı unuttuğunuz gibi biz de sizi unuttuk, varacağınız yer ateştir, yardımcılarınız da yoktur!" Bu, Allah’ın ayetlerini alaya almanızdan ve dünya hayatının sizi aldatmış olmasındandır. O gün ne oradan çıkarılırlar ve ne de özürleri dinlenir.

Övülmek göklerin rabbi, yerin rabbi ve âlemlerin rabbi olan Allah içindir. Göklerde ve yerde azamet O’nundur. O güçlüdür, Hâkimdir…

Onları korktukları zaman bir görsen, artık onlara kurtuluş yoktur. Cehenneme yakın bir yerde yakalanmışlardır. O zaman Allah’a inandık derler ama Ahiret gibi uzak bir yerden imana nasıl kolayca ulaşırlar? Oysa O’nu daha önce inkâr etmişler, uzak bir yer olan dünyadan görünmeyene dil uzatmışlardı!

Kendileriyle arzuladıkları şeyler arasına artık engel konulur; nitekim daha önce kendilerine benzeyenlere de aynı şey yapılmıştı. Çünkü onlar, şüphe ve endişe içerisindeydiler.

İnkâr edenlere cehennem ateşi vardır, ölümlerine hükmedilmez ki ölsünler, kendilerinden cehennemin azabı da hafifletilmez, her inkârcıyı böylece cezalandırırız.

Orada "rabbimiz, bizi çıkar, yaptığımızdan başka yararlı iş işleyelim" diye bağrışırlar; o zaman onlara şöyle deriz, "öğüt alacak kişinin, öğüt alabileceği bir süre kadar sizi yaşatmadık mı? Size uyarıcı da gelmişti. Artık, azabı tadınız, zalimlerin yardımcıları olmaz!"..

SADAKALLAHULAZİM…

Word Dosyası Olarak Hazırlayan: Sertan ÇOBANOĞLU sertancobanoglu@hotmail.com

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s