YILBAŞI VE MÜSLÜMANLAR

 

YILBAŞI  VE  MÜSLÜMANLAR

 

 

Yılbaşının ne olduğunu biliyor musunuz?

Yılbaşı kutlamakla ne kazanıp, ne kaybettiğimizi?

Müslümanların kutladığı bu Yılbaşı acaba İslâmi Yılbaşı mı?

Bu sorulara elbette herkes bir cevap verecektir. Sizden ricamız  bilgilerinizle aşağıdaki araştırmayı karşılaştırmak olacaktır. Tercih “BEN MÜSLÜMANIM” diyen sizlerin…

YILBAŞI NEDİR?

Hz. İsa’nın doğumundan yaklaşık 350 yıl sonra Roma’da ortaya çıktı. Bu dönemde Roma İmparatorluğunun her yerinde güneşe tapılıyordu. Roma İmparatorluğu güneşperestlik ile Hıristiyanlığı birleştirerek Güneş Tanrısının doğum günü olan 25 Aralığı Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul etti.

NEDEN 25 ARALIK?

24 Aralığa kadar güneş her gün biraz daha erken batıp senenin en kısa günleri yaşanıyor. Batıda güneşe tapanlar tanrıları olan güneş her gün biraz daha erken kendilerini terk edince buna üzülüyorlardı. 25 Aralıkta günler tekrar uzamaya başlayınca tanrıları kendileriyle kalmaya razı olmuş ve yeniden doğmuş anlamına geldiğinden mutluluklarını dans, coşku, içki, ışıklandırma, ağaçlarla yeşillendirme, hindi kesme gibi eğlencelerle kutlarlardı. İşte 25 Aralık – 1 Ocak arası bu sebeple eğlence günleri ve tatil olarak kabul edilmiştir. Hıristiyanlar bu günlerde domuz başı, kaz kızartması ve hindi yemeyi gelenek haline getirmişlerdir.

 Ayrıca o günde içki tüketimi, uyuşturucu kullanımı, yaralama, cinayet, gasp, hırsızlık, olayları aşırı bir artışla senenin diğer günlerini çok çok geride bırakmaktadır.

BU MU BAYRAM?   BU EĞLENCE?   BU MU KUTLAMA?

HEM DE BİR PEYGAMBERİN DOĞUM GÜNÜ ADINA…

TEK ALLAH’A İNANAN MÜSLÜMALAR!

Temeli putperestliğe  ve bozulmuş Hıristiyanlığa dayanan yılbaşı âdetini yerine getirirken, yukarıdaki bilgileri ve Peygamberimizin aşağıdaki Hadisi Şerifini karşılaştırarak yerimizi tespit edelim.

“KİM (YAŞANTISIYLA) BİR TOPLUMA BENZERSE O TOPLUMDAN OLUR.”

DOSTUMUZ KİM?

“Ey İman edenler, benim de düşmanım, sizin de düşmanınız olanları dost edinmeyin. Onlar size gelen gerçeği inkâr etmişken, onlara sevgi gösteriyorsunuz…” (Mümtehine Suresi 1. ayet)

“Ey iman edenler, Yahudileri ve Hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar. İçinizden kim onları dost edinirse, artık şüphesiz o, onlardandır. Muhakkak ki Allah, zalimler topluluğunu (inkârdaki ısrarları sebebiyle) hidayete erdirmez…” (Maide Suresi 51. Ayet)

“Sizin dostunuz ancak Allah’tır, O’nun Resulüdür, İman edenlerdir…” (Maide Suresi 55. Ayet)

“KİŞİ SEVDİĞİ İLE (Dünyada ve Ahirette) BERABER OLACAKTIR…” Hadisi Şerif

Haksızlığın, adaletsizliğin ve zulmün kol gezdiği bir dünyada yaşıyoruz. Sırf Müslüman olduğu için dünyanın dört bir yanında  insanlar öldürülüyor. Filistin’de, Irak’ta, Keşmir’de, Cezayir’de, Somali’de, Kongo’da, Çeçenistan’da, Doğu Türkistan’da, Afganistan’da  ve daha birçok ülkede Müslümanlar vahşice katlediliyorlar.

Kadın, erkek demeden kundaktaki bebekten, tekerlekli sandalyesindeki yaşlıya kadar Müslümanlara işkence eden, eziyet veren, ırza geçen ve katleden Yahudi uşağı Hıristiyanların Yılbaşı âdetini…

ŞUURLU BİR MÜSLÜMAN NE DİYE, NASIL VE NE İÇİN KUTLAYACAK?

ONLAR BİZE UYUYOR MU?

Bizim Hicri Yılbaşımız olan Peygamber Efendimizin (s.a.v.) Mekke’den Medine’ye Hicret Gününü 1 MUHARREM’İ Yılbaşı olarak kutluyorlar mı? Onlar bizim Dini Bayramlarımızı yahut diğer Mübarek Gün ve Gecelerimizi biliyor, ilgileniyor veya idrak ediyorlar mı?

Mevla’mız bizi yalnız o günde değil, hayatımızın her anında razı olmadığı ve sevmediği işlerden, yerlerden ve kişilerden muhafaza buyursun.

 

  

 

Word Dosyası Olarak Hazırlayan Sertan ÇOBANOĞLU sertancobanoglu@hotmail.com

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s